Позиция на „Движение България на гражданите“ по повод оповестения вчера старт на проекта „Южен поток“

По повод обявения вчера старт на проекта „Южен поток“, изразяващ се в заварки на тръби, предавани по българските телевизии, „Движение България на гражданите“ призовава българските граждани за бдителност.

За по-малко от месец управляващите от БСП, ДПС, и „Атака“ демонстрират арогантно погазване на правилата на вътрешния европейски пазар и ангажиментите на България като член на ЕС. Това се случва при мълчаливото съгласие на ГЕРБ по казуса с „Южен поток“ и при активното  им гласуване „за“ на мoраториума за земята. Ние настояваме за публичен отговор от премиера Орешарски и председателите на парламентарните партии и на Народното събрание Миков, Станишев, Местан, Сидеров, Борисов, на следните въпроси:
  1. Защо правителството стартира проект, за който държавата не е получил дерогация, т.е. освобождаване от правилата на „Третия енергиен пакет“, които изискват осигурен достъп на трети страни до инфраструктурата на проекта и диверсификация? Проектът не е оповестен като част от списъка на ЕК по механизма „Свързваща Европа“ с важни проекти от общ интерес в енергетиката. ЕК преди броени дни заяви, че  "Южен поток“ не осигурява достъп до каквито и да било нови източници на енергия и не увеличава конкурентоспособността на вътрешния енергиен пазар на ЕС, чрез изявлението на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. В деня на старта на проекта говорителят на ЕК по въпросите на енергетиката Марлене Холцнер заяви, че "Южен поток" представлява диверсификация на трасетата, но не и на държавите и фирмите, който доставят газ на европейския пазар. При това положение какви ще са последиците за България, ако Европейската комисия спре „Южен поток“ за неспазване на„Третия енергиен пакет“, а „Газпром“ реши да съди страната за неустойки и чие безхаберие или антибългарски интерес вкара страната в поредния казус на неспазване на европейските правила?
  2. Може ли да гарантира правителството на Орешарски спазване на добрите корпоративни практики от проектната компания, която ще притежава и управлява българската отсечка на “Южен поток”, като се вземе предвид, че 50% от собствеността й е българска?
  3. Как са защитени интересите на “Булгартрансгаз” – дружество, което е 100% държавна собственост и изплаща дивиденти в полза на бюджета?
  4. Защо, в крайна сметка, за проекта “Южен поток” България приема руско финансиране, при положение, че отказва същото за проекта АЕЦ “Белене”? Освен политически интереси в ущърб на българската държава с оглед членството ни в ЕС, каква е икономическата логика тук?
  5. Договорена ли е клауза “Доставяш или плащаш”, което означава, че транзитни такси се дължат, дори когато доставчикът не е успял да достави обещаните от него количества синьо гориво? Подобна клауза е фундаментална, защото внася прогнозируемост на бъдещите парични потоци и изплащането на инвестицията.
  6. Защо за българското общество договорът остава недостъпен, а „Южен поток“ е обвит в такава тайнственост? 
  7. Настояваме за яснота при обществените поръчки, свързани с проекта, и сме силно обезпокоени, че само два дни след обявяването на конкурса за изпълнител, вече публично се твърди, че такъв е определен в лицето на руската компания „Стройтрансгаз“. Ще опровергае ли министър-председателят тази информация и поема ли гаранции за честни конкурси по възлагане на поръчките, в духа на гарантиране на конкуренцията и свободните пазарни правила


„Движение България на гражданите“ настоява за отговори на тези въпроси, част от които бяха зададени от нас и на предходното правителство „Борисов“ преди точно една година, когато то също се заигра с националния интерес по този проект. Липсата на информация за „Южен поток“ с оповестена стойност над 3,3 млрд.евро и в нарушение на „Третия енергиен пакет“ и законодателството на ЕС е показателен, че правителството, с участието на парламентарните партии БСП, ДПС, "Атака" и при удобното мълчаливо съгласие на уж опозицията ГЕРБ, преди да си отиде, даде българска територия на руски корпоративни интереси при арогантно нарушаване на задълженията ни като страна член на ЕС и участник в общия европейски пазар.

0 comments:

Публикуване на коментар